Okul

Su Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Sur kirliliğinin artması sonucunda yaşayan canlılar doğrudan etkileniyor. Kirliliğe neden olan lağım sularıyla birlikte sanayi atıklarının karıştırılması ciddi anlamda kirliliğe neden olmaktadır. Zehirli suların doğada serbest halde dolaşması toprağı zehirler. Yetişen bitkiler zararlı olduğu gibi doğada yaşayan beslenmelerinde sorun yaşamaktadır. Kirlilik artması ile doğadaki canlılar içme suyundan dolayı hastalanarak telef olmaktadır. Kanalizasyon suları denizlere akıtılması ile denizdeki canlıların yaşamlarını da etkiliyor.

Canlılar çeşitli kimyasal maddelere maruz kalmaktadır. Doğal yaşamında olumsuz etkilenerek hastalanmaları ve ölmelerine neden olmaktadır. Kimyasal maddeleri vücuduna alan canlılar gelecek nesillerde hastalıklı ve evrim geçirmiş şekilde dünyaya gelmektedir. Canlıların doğal dengesi bulunarak ekosisteme zarar vermektedir.

Kirli sulardan dolayı canlıların beslenmesinde de sıkıntı yaşanmaktadır. Çevrede yetişen bitki türleri zehirli sularla beslenmesi canlıların hastalanmasına neden olmaktadır. Toprağın zarar görmesi bölgedeki canlıların yaşamlarını tehdit edici olmaktadır. Canlıların etkilenmemesi için dikkat sanayi atıkları kanalizasyon ve akarsulara karıştırılmamaları gerekmektedir. Bunların önlenmesi için filtreleme sistemi uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu