Sorular Cevaplar

Su Terazisi Nasıl Yapılır

Su terazisi eğim ölçme amacıyla icat edilmiştir. Su terazisi olmasaydı binalar yamuk olabilirdi. İnşaat sektöründe oldukça önemli olan bu araç, yapıların ağırlık dengesini sağlamaktadır. Su terazisi yapımına huş ağacından elde edilen tahta parçasına üç delik açılması ile başlanmaktadır. Bu deliklere daha sonra oluşturulan borular yerleştirilecektir. Asıl iş hava kabarcıklarını barındıran boruların yapımındadır.

Terazideki Denge Unsuru Küçük Borulardır

Su terazisi yapımında ana malzeme oluşturulduktan sonra, denge unsuru sayılan ve içinde hava kabarcıkları olan küçük boruların yapımına başlanmaktadır. İçinde kabarcık bulunan borular bir makinede, plastiğin eriyip şekillendirilmesi ile oluşturulmaktadır. Borular oluşturulurken, hava kabarcığının hareket edebileceği uygun yuvarlak oranına dikkat edilmektedir.

Boruların içerisine, hava kabarcığı oluşacak kadar boşluk bırakılmak şartı ile bir çeşit mineralden oluşan sıvı doldurulur. Açık kalan diğer ağzı da kapatılan borular, inceleme bölümüne alınmaktadır. Her kabarcığın boyunun 1.2 cm olması gerekmektedir. Bu nedenle inceleme kısmına alınan boruların kabarcıkları özenle incelenmektedir. Koşullar uygunsa borular onay alır ve sonrasında hizalama çizgileri çizilir. Hazırlanan borular tahtadaki deliklere büyük bir özenle yerleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu