Yemek Tarifi

Sucuk Nasıl Kızartılır

Türk yemek kültüründe asla eksik olmayacak baharatlı etli karışımlardan biri sucuktur. Dana etinden, tavuk etinden ve hindi etinden yapılan sucuklar damağa hitap ediyor. İyi sucuk kızartması yaparak lezzetini kaybetmeden yemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken püf noktalar şunlar;

Sucuğunuzu kızartacağınız tava önemlidir. Tercihen sucuğun yapışmayacak yüzeyde pişirilmesi gereklidir, tercihen teflon tavaları kullanabilirsiniz. Az yağlı sucuk kızartacaksanız, tavanın dibine az miktarda yağ dökmeniz kızarmasına yardımcı olur. Yağlı sucukları kızartmanızda tercihen yağ dökmenizi önermiyoruz yapışmayan teflon tavanızda kendi yağlarını bırakarak lezzetinden zerre kayıp yaşamazsınız. Tavanın ateşinin yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz, orta ateşte pişen sucukların iç kısmı da pişmektedir. Yüksek ateşte tavanın yüzeyine temas eden kısımları erkenden pişerek kabarmaya başlayabilir. Kapalı tava kullananlar ayrı bir lezzet tatmış olacaklar, sucuklardan yükselene o lezzetin kokusu tavada hapsolmuş olarak tekrar sucuklara dönecektir.

Sucuğunuzu mangal veya barbekü de pişirecek olanlar daha iri parçalarda kesmeleri gerekir. Ateş üzerinde yağını salacağından yanmasını istemiyorsanız iri halde pişirmelisiniz. Bir sucuğu ortadan ikiye bölerek barbekü ve mangalda pişirmeye hazır hale getirebilirsiniz. Sucuğun ateşten yeterli uzaklıkta olması daha sağlıklı pişirilmesini sağlayabilir. Hem lezzet hem sağlık açısından doğru pişirme önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu