Hayvanlar Alemi

Evcil Hayvan Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her yaştan insanın içinde olan hayvan sevgisi zamanla evcil hayvan beslemeye kadar götürebiliyor. Karşılıksız güzel dostluklar ve sevgiyi kavuşabilirsiniz. Yoğun bir günün ardından evinizde sizi bekleyen sevgi yumağına merhaba demek isteyebilirsiniz. Stresinizi üzgünlüğünüzü alarak mutlu olmanızı sağlayacaktır. Evcil hayvan alacaksanız kendinize sormanız gereken sorular vardır. Zamanla ondan bıkarak sokağa bırakmanız ona yapacağınız en büyük kötülük olacaktır.

Onu gerçekten istediğinize emin misiniz?

Güzel hayaller kurar onunla güzel zaman geçirebilirsiniz. Hayvanların sorumlulukları ağır gelmeye başlar zamanlar bırakmanız onlara yapılabilecek en büyük kötülüktür. Günümüzde özellikle bu şekilde evcil hayvan besleyip sokağa bırakan insanlar oldukça fazladır. Sizde onun iyiliğini düşünüyorsanız ona sahip çıkın veya beslemeyin.

Ona bakacak uygun yeriniz var mı?

Evcil hayvanların yaşam ortamına ihtiyaçları vardır. Düzenli olarak yiyecek ve su vermeniz gerekebilir. Tuvalet ihtiyacı için sık sık dışarı çıkarmalısınız. Çalışıyor olmanız tatil de başka zamanlarda ihtiyaçlarınızı karşılar. Evcil hayvan sorumluluğu alamayacaksanız eğer o zaman beslememelisiniz.

Maddi olarak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor musunuz?

Küçük hayvanların yemi, maması belli bir maliyeti vardır. Zamanı geldiğinde aşı ihtiyacı, belli aralıklarla veterinere gitmeniz gerekebilir. Zaman verip masraftan kaçınmayacaksanız beslemeniz mümkündür.

Aile fertleriniz hayvanları seviyor mu?

Evde hayvan beslemeyi sevmeyen birisi varsa eğer sorun yaşayabilirsiniz. Evde istemeyecek kaldığı zaman rahatsızlığını devamlı dile getirecektir. Ailenin hayvan dahil bir çok sorunla karşı karşıya kalmanıza sebepte olabilir. Geçmişe baktığımızda insanlar hayvanlarla uzun bir süre birlikte yaşadığını görebiliyoruz. Hayvanları beslemekle beraber zamanla onlaral güzel zaman geçirmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu