Sorular Cevaplar

Suları Toprağı Ve Havayı Kirleten Kimyasal Maddeler

Kimyasal maddelerin varlığı suyu, toprağı ve havayı kirleten en zararlı maddelerdir. Hayatımızı devam ettirebilmek için kullandığımız çeşitli yakıtlar, malzemeler, ürünlerde çeşitli kimyasallar bulunur. Bunları kullandıkça çevremize kimyasallar yayılarak hava, su, toprağın yapısını etkilemektedir.

Kükürt dioksit
Azot dioksit

Bilinçsiz şekilde kullanılan gübreler ve ilaçlardan dolayı toprak etkilenir. Yapısındaki doğallık bozularak zaman içinde verimliliklerini kaybetmeleri kaçınılmaz olur. Tarım ilaçları canlıların yaşamlarını olumsuz şekilde etkiler. Endüstrileşme ve teknolojik gelişmelerde kirliliğin önüne geçilmelidir.

Otomobillerin üretimi artması sonucunda kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Yakıt olarak benzin, motorin, LPG, gaz sayesinde kullanılmaktadır. Egzozdan çıkan gaz zararlı olduğu gibi hava kirliliğine sebep olmaktadır.

Kullanılan çeşitli parfüm, deodorant gibi ürünlerin içindeki gazlar atmosfere karışarak kirlenmesine neden olur.

Sanayi atıklarından dolayı suya karışan çeşitli kimyasallar etkilenmesine neden olur. Zehirli maddeler suyu kirlettiği gibi içinde yaşayan canlıları, çevresindeki bitkileri de etkiler. Topluca balıkların ölümüne sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu