Okul

Canlılar Niçin Su Kenarlarını Tercih Ederler

Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için su kenarlarını daha çok tercih ederler. Su sayesinde temel sıvı ihtiyaçlarını karşılarlar. Kendi temizliklerini yapmak içinde suya ihtiyaç duyacaklarından istedikleri ortamları gösterir. Yaşayan diğer canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için su kenarlarını tercih edeceğinden avlanacakları yerleri daha önceden bulurlar.

Günümüzde su kenarlarına kurulan yerleşim yerleri oldukça fazladır. Kocaeli ilinin Körfez, Gölcük, Karamürsel ilçelerinin hepsi denize kıyıdır. İnsanlar su ihtiyacını karşılar, tatil ve eğlence ihtiyaçlarını da bulunduğu yerde görebilir. Sanayileşme sayesinde en önemli su ihtiyacını kıyılardan karşılayarak gidermektedir.

Deniz ulaşımının da sağlanmış olması kolaylık getirir. Ekonomik anlamda balıkçılık yaparak insanlar yaşamlarını sürdürebilirler. Su her canlının yaşam kaynağı olup çevresi yeşil, doğanın geliştiği yerlerdir. Nasıl kurak alanlarda yaşam olmuyorsa suyun bulunduğu alanlarda kuraklık görülmez. Verimli toprakların bulunduğu yerlerde su kenarlarında olanlardır. Toprağın işlenerek verim elde edilmesi için suyun bol olduğu alanlar tercih edilir. Su kenarları insanların gürültüden uzak, temiz hava sahasına sahip alanlar olarak görülür. Tarımcılığın yanı sıra hayvancılığın da bu alanda yapılması daha verimli toprakları işaret eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu