Okul

Sümerler’in İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Sümerler, insan tarihe önemli katkılarda bulunan Mezopotamya topraklarında hakimiyet kuran ilk uygarlıktır. Tarım ve hayvancılık ile yaşamlarını devam ettirmişlerdir. Çok tanrılı dinlere mensup millettir.

Hak ve hukuk alanında ceza kanunları düzenlenerek, sosyal ve kültürel hayatın gelişmesi sağlandı. Çok etkili bir biçimde gelişirken halkın kendi adaletini sağlaması öne çıkmıştır. uzun yıllar boyunca Mezopotamya topraklarında kurulan uygarlıklara yol göstermiştir. Siyasi, idari, iktisadi sistemleri etkiledi.

Tarihte yazıyı ilk bulan uygarlık Sümerler, o döneme ait edebi metinler, mimari, astronomi, matematik ve geometri alanındaki çalışmalar kayda alınmıştır.

Yazı tarih boyunca bir çok değişimi mümkün kıldı. Farklı alanlarda ihtiyaçları doğrultusunda kullanarak yararlanmaya başladılar. Takvim icat edilerek 1 ay 30 gün, 1 yıl 360 güne bölünmüştür. Kurulan şehirlerde ticaret, tarım gelişerek ekonomik güç sağlandı.

İnançları doğrultusunda bir çok şehir, tapınak inşa edildi. Tapınakları sığınak, sosyal yardımlaşma, okul, kültür merkezi amaçlı kullanmışlardır.

Sümerler insanlığa önemli katkılarda bulunmuşlardır. Akadlar güçlenmesi Sümerler için tehdit oluşturmuş ve egemenliklerine son verilmiştir. Sümerler’in tarihte bıraktığı miraslar sonraki uygarlıklara yol göstermiştir. Sümerler 1000 yıllık uygarlık olarak tarihe katkılar sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu