Okul

Sürü Psikolojisi (Bandwagon Effect) Nedir

Sürü psikolojisi, insanların başkalarının düşünceleri ve yaptıklarını sorgulamandan yapma durumudur. Kitlelerin hareket etmesinin peşinden onlara takılarak işlerin yapılma durumudur. Büyük kitlelerin hareket etmesi içinde dahil olanların neden hareket ettiklerini sorgulamadan devam etmeleridir. Kendi sürü psikolojilerini yaratarak hareketliliklerini sağlarlar.

Sürü psikoloji üzerine araştırmalar ilk 1848 yılında Amerika’da yapıldı. Seçimlerde bando aracının arkasına takılan binlerce kişi ile kendisini göstermiştir. Olayın varlığı bando arabası etkisi denilerek kabul edilmiştir ama insanların sürü psikolojisi altında olmaktaydı.

Sürü psikolojisi etkisini grup halinde gösterir. İnsanlar düzeni bozmamak adına birisini takip eder ve o yoldan devam ederler. Bir kişi veya kişilerin içinde olarak göstermektedir. Sürü psikoloji hareket halinde ve devamlılığında olur. Başarılı insanlar güven yarattığı gibi kişiler kendi kararlarından daha çok onların kararlarına değer verirler. Başarılı insanların gösterebileceği değerler sayesinde sürü psikolojisi kendisini göstermektedir.

Genelde insanların toplumsal şekilde yaşamalarında sürü psikolojisi etki yaratır. Dünyamızda sürü psikolojisine örnek olarak koyunlar, balıklar, penguenler, kuşlar, tavuklar, insanlar sürü psikolojisinden etkisinde yaşamlarını devam ettirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu