Okul

Sütün Yoğurda Dönüşmesini Sağlayan Nedir

Süt ve süt ürünlerinden bir çok ürün elde edildiğini bilmekteyiz. Isı ve sıcaklığın etkisiyle süt, yoğurt ve peynir haline gelmektedir. Süt tamamen sıvı haldeyken yoğurt gibi nasıl katılaştığına dair bilgi edinebiliriz. Evlerde annelerimizin süte uyguladığı çeşitli işlemlerden sonra yoğurt haline dönüştüğünü biliyoruz. Peki annelerimizin süte hangi işlemleri uygulayarak yoğurt haline getirdiği sorusunun cevabı çok açık.

Sütün yoğurda dönüşmesinde, yoğurt mayasıyla mayalanması gerekir. Süt belli sıcaklıkta kaynatılarak hazır hale getirilir. Kaynama işleminde sütün kesilip, proteinlerin yığın halinde oluşmasıyla son buluyor.

Süt bu hale geldikten sonra yoğurt mayasıyla mayalanır. Sütün yoğurda dönüşmesini sağlayan mikroskobik canlılar vardır. Mayalanması ile oda sıcaklığında bekletilir, yoğurt olma kıvamına geldiğinde ise buzdolabına saklanmak için geri koyulur. Sütün yoğurda dönüşmesini sağlayan mayadır. Yoğurt mayası olabilir normal maya olabilir ilave edilerek yoğurt haline getirilir.

Yoğurdun ekşimesi ve bozulmasını önlemek için soğuk yerde muhafaza edilmeli. Bunun için annelerimiz buzdolaplarını kullanmaktadır. Mayalanma işlemini tamamlandıktan sonra buzdolabında saklanması oldukça uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu