Dini BilgilerSorular Cevaplar

Suyla Ağız Çalkalamak Orucu Bozar mı

Oruçlu olduğumuz dönemlerde ağzımızın çalkalanmasına dikkat etmeliyiz boğazımızdan aşağıya giden su orucumuzu bozabilir.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutanların bazı noktalarda dikkat ederek oruçlarının bozulmasını önleyebilirler. Farkında olmadan yapılanlar orucu bozmaz hatırlandığı an itibari ile birlikte ağzımızdakileri çıkartmalıyız.

Ramazan’da oruç tutarken ağzımızı çalkamamız orucumuzu bozar mı merak edilen sorulardan birisidir. Ağız çalkalanırken suyun ağzımıza bekletmemeliyiz. ağzımızdan boğazımıza doğru suyun gelmesini önlemeliyiz. Ağımızdan boğazımıza gelen suyu yanlışlıkla yutarsak ise orucumuz bozulur. Orucumuzu tamamlamak için ağzımız içine aldığımız suyu tekrar boşaltarak yutmamız önlenmelidir. Oruçlu olduğumuzu unutup ağzımızda çalkaladığımız su yanlışlıkla olsa boğazımıza kaçarsa eğer orucumuz bozulmaz.

Oruç tutanlar yaptıklarından dolayı mesulliyeti kabul etmiş bulunmaktadır. Su yutmamanız gerektiği gibi ağzınızı çalkaladıktan sonra dışarıya çıkartmanız gereklidir. Yapmadan önce dikkatli bir şekilde odaklanarak ağzınızı çalkalayınız.

2 Yorumlar

  1. Ya siz neden her sene ayni sorulari soruyosunuz?hayat yonunden bilmediginiz hic bisey yokken neden iman yonunden hic bi bilgiye sahip degilsiniz?biraz kendi imaninizi bi yoklayin neden diye sorun yoksa zormu geliyor tabi zor gelir seytaninda isine geliyor dimi?

  2. Selamün aleyküm hocam orucluydum ağzıma birden su alıp bogazima afiften suyun kaçması gibi bi durum oldu sanırım tam emin değilim bu yüzden vesveseye düştüm şimdi benim orucumu bozulmusmudur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu