Okul

Suyun Kaldırma Kuvvetini Kim Buldu

Suyun Kaldırma Kuvvetini Bulan Kişi, Kaldırma Kuvvetini Kim Buldu, Suyun Kaldırma Kuvveti

Suyun kaldırma kuvveti ile ilgili araştırmaların en önemini Yunan matematikçi, fizikçi, astronom ve filozof olan Arşimet tarafından bulunmuştur. Cisimlerin suyun üzerinde durma ve suyun kaldırma kuvveti üzerinde büyük araştırmalar yapıp tarihte adını altın harflerle yazdırmıştır. Günümüzde dahi kendisinden söz ettirmeyi başarmış olup gemilerin ve deniz araçlarının su üzerinde hareket etmesini sağladı.

Roma imparatorluğu Siraküza’yı kuşattığı zamanlar Arşimet’in yaptığı buluşlar adeta şehri fethetmelerini zorlaştırmıştır. Makaraların ve mancınıkların yardımı ile uzaktan askerlere hedef alınıyor. Aynaların yardımı ile askerleri yaktıkları da rivayetler arasında olmuştur. M.Ö. 212 yıllarında Roma şehre girer ve ileri gelenleri öldürür bunların arasında Arşimet’te vardır.

Diğer bir rivayete göre banyo yapmak için küvete girdiği zaman suyun taşması ona ilham kaynağı olmuştur. Suyun kaldırma kuvveti suların dökülmesine sebep olurken cisimleri de kaldıracağı gözlemlenmiştir. Suyun içine koyduğu cisimlerle bunu ispatlamıştır kaldırma ve yer değiştirme teorisi ile kaldırma kuvvetini ispatlamıştır.

suyun kaldırma kuvvetine örnek
suyun kaldırma kuvvetine örnek
suyun kaldırma kuvveti formülü
suyun kaldırma kuvveti formülü

3 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu