Okul

Suyun Önemi

Su, tüm yaşayan canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan bileşiktir. En küçüğünden en büyüğüne kadar bütün canlılar ihtiyaç duymaktadır. Dünyamızın dahi %70’i suyla kapıdır. Bedenimizi oluşturan suda aynı şekilde vücudumuz için önemlidir.

Dünya üzerinde bir çok ülke su sıkıntısı çekmektedir. Bunları gidermek için barajlar ve taşıma suyla ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemişlerdir. Bunlar içinde birde insanlar su ihtiyacını deniz suyunu arındırarak karşılamaktadır.

Dünyadaki su hacmi 141 milyar m3’tür. Suyun büyük kısmı okyanus ve iç denizlerde bulunur, tuzlu olduğundan dolayı içme suyu olarak kullanılamaz. Ülkemizde tatlı su kaynakları sınırlı olmaktadır. İsraf edilirse ve kullanımında tasarrufa gidilmezse gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşayacağımız aşikardır.

Su olmasaydı
Başta yaşam olmazdı, denizler okyanuslar ve yeryüzündeki atmosfer dahi oluşmazdı. Canlılar olmadığı gibi dünya kuru toprak halinde olurdu. Meyveler sebzeler olmayacağından yaşam daha kısa olurdu. Sıkıntılar sorunlar kaçınılmaz halde olurdu. Yeşillik yerine kuraklık siyahlık toprak sarardı.

Dünyadaki yaşamın başlangıcı da bitişi de suyla olacaktır. Bugün petrol değerliyken gün gelecek insanlar bir damla su için birbirleriyle kavga edecekler. Rekabete girerek mücadeleleri olacaktır. Su kuyuları için savaşlar çıkacak insanların gelecekleri için sorunların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Tüm insanlık için en zor dönem dünyamızda yaşanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu