Okul

Takvim Nasıl Ortaya Çıkmıştır

İnsanlar takvim olmadan önce günleri, haftaları, ayları ve yılları takip edemezdi. Tarımcılık, hayvancılık, insanların doğumuna kadar her konuda bilgilerden yoksun kalırdı. İnsanlar zamanı ölçme ihtiyacı duymaya başlamışlar, gökyüzünü inceleyen mevsimlere odaklanan insanlar belli bir zaman dilimlerini benimsemişlerdir. Kış mevsiminden sonra yazın geleceği, sonbahardan sonra kış mevsiminin geleceği gibi. İlkel dönemde en temel ihtiyaçlar belirlenmiş, bunların karşılanması için çeşitli çabalar içerisine girmiştir.

Takvim zamanı ölçmemize yarayan buluştur. 5000 yıl önce Mısırlılar tarafından zamanı ölçmek için kullanılmaya başlanmış. Günleri, ayları, yılları doğru şekilde ayırmaktadır. Dünya’nın güneş etrafında tam bir dönüşü bir yılı kapsamıştır. Hesaplamalar hatalı olmasına rağmen günümüzde milim hata olmamaktadır. Her toplumun kendine özgü takvimi bulunur bunlar başlangıç noktası esas alınarak yapılan hesaplamalardır.

Türkleri tarih boyunca kullandığı takvimler

On iki hayvanlı Türk takvimi

Hicri takvim

Rumi takvim

Miladi takvim

Günümüzde miladi takvim kullanılmakta. 1 yıl 365 gün 6 saatlik zaman dilimine sahiptir. Güneş yılı esas alınarak hazırlanmış takvimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu