Sorular Cevaplar

Tanzimat Fermanı İle Islahat Fermanı Arasındaki Farklar Nelerdir

Tanzimat ve Islahat Fermanının Arasındaki Fark, Tanzimat ve Islahat Fermanı Hakkında Bilgi tarih boyunca Osmanlı yönetiminde etkili olan fermanlardan olup halkın haklarına yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Tarih boyunca iki tane önemli ve demokrasileşme dönemini başlatan fermanlar duyurulmuştur. Bunlardan birisi Tanzimat Fermanı diğeri ise Islahat Fermanı olmaktadır. Birbirleri arasında ufak farklılıklar bulunur.

Tanzimat fermanı devlet yöneticileri tarafından hazırlandı, Islahat fermanı Avrupa devletlerinin uyguladığı baskı sonucunda yapılmış olması.

Tanzimat fermanının içeriği halkın güvenliği, askeri konular, adaletli olunması, vergileri içermekteydi, Islahat fermanı halk arasında din ve ırk farklarının kaldırılması için yapılmıştı.

Tanzimat fermanı Müslümanların gelişimi için hazırlanmıştır, Islahat fermanı Hıristiyanlara yönelik hazırlanmıştır.

Islahat fermanı ile birlikte Fransız ihtilalinin de getirdiği maddeler ile birlikte devletten ayrılmalarını hızlandırmıştır.

Islahat fermanının yayınlanması Müslüman ve ulema kesimi için tepki ile karşılanmasına neden olmuştur. Hıristiyanlar için askeri, ekonomi gibi engelleyici durumların kaldırılmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu