Okul

Tarih Dersine Nasıl Çalışılır

Tarih dersi geçmişte yaşanmış olayları, sebep-sonuç ilişkisi içerisinde insanlara kaynak sunmaktadır. Tarihin en temel amacı geçmişte yaşananların bugün öğrenilerek, insanların ceddini tanımasının yanı sıra gelecekte tekrar etmemesi için dikkat etmeleridir. Geçmiş olaylara ışık tutan derse çalışmaktan yanı sıra gözlerimizi kapatarak anlamamız gerekir. Bu dersin içerisinde deneyler olmayacağından dolayı bulgu ve belgelerle dayanılarak harekete geçilir.

Sözel ders olan tarih için öğrenci okuduğunu anlaması beklenir. Derse yönelik ön hazırlık yaparak hazırlanmalı. Ders esnasında öğrenci öğretmenine gözleriyle kulaklarıyla odaklanarak dinlemeli. Öğretmenin dersi işlemesi esnasında anlatılanları kendi hayal dünyasında yaşamalı. Tarihte olaylar birbiri ile ilişkili olması bir ucundan başlamak devamını da getiriyor. Önemli ayrıntılar ve ipuçlarına dikkate almak gerekir.

Dersten sonra evde çalışarakta olayları anlamamız gerekir. Genel tekrar yapmak anlamamızı kolaylaştırır. Ezberlemek geçicidir sadece kendimizi kandırmış oluruz. Hiç bir şey olmadan diploma almak kadar mantıksızdır. Konu ile ilgili pekiştirici örnekler çözülmeli. Olayların sebep-sonuç ilişkilerini anlamak gerekir. Dönemlerde alınan kararların doğuracağı sonuçlar arasında bağlantı kurulur. Tarihi kişileri tanımak onların yaşamları boyunca yaptığı savaşlar ve antlaşmaları aklınızda tutmanıza yardımcı olur. Büyük örnek liderleri tanımak ona hayranlık duyguları geliştirerek hafızasında yer verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu