Okul

Tarihi Çağlara Ayırmanın Amacı Nedir

Tarih bilimciler araştırmalarını daha düzenli ve tertipli gerçekleştirebilmek için tarihte derin çalışmalarda bulunmuşlardır. Tarih diliminin uzun süreli yaşanmışlıkların olması geniş bir arşive sebep olmaktaydı. Tarih bilimciler sağlıklı araştırmaları yürütmek için tarihin dönüm ve milat noktası denilen çağlara ayırmışlardır. Tarihçilerin bu tür ayrımları yaparken neyi amaçlamış olabilirler?

Tarihi çağlarla ayırma ihtiyacı en başından tarihin incelenmesi ile ortaya çıkmıştır. Sınıflandırma ve analiz sayesinde tarih daha iyi şekilde anlaşılır olmasıdır. Tarihten yaşanmışlıklar çağlarla ayrılarak insanların olaylara karşı daha özgün şekilde ulaşmasıdır. Bilgiler alarak çağ çağ ihtiyacı yenilikçi bir hazırlıktır.

İnsanlar bir şey öğrenirken birden bire her şeyi öğrenemez, bunları dilimlere bölerek zaman aralıklarıyla araştırarak öğrenir. Hep azar azar, parça parça öğrenme ihtiyacı duyar. Hayatın getirdiği düzende öğrenimde bu yönlü etkilidir. Tarih ilmi üzerine çalışan uzmanlar tarihin daha iyi anlaşılması, çeşitli vasıtalar kullanarak tarihi parçalara bölmüştür. Tarihte yaşanan önemli olaylar, insanlığı ilgilendiren ve milat sayılabilecek dönemler yeni bir başlangıcı işaret etmiştir. Bir çağ kapanırken diğer çağın açılarak yeni bir tarih baştan yazılmıştır. Çağları ayırarak tarih biliminin daha iyi araştırılarak incelenmesi için olanak sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu