Okul

Tarihte İlk Defa Parayı Kullanan Devlet Hangisidir

Paranın icadından önce insanlar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek adına çeşitli yollar denemişlerdir. Takas yöntemi en bilindik yöntemlerden biridir. Sahip oldukları malları pazara götürerek eşdeğer bir miktara takas yaparak ihtiyaçlarını karşılar olmuşlardır. Medeniyetlerini ilerlemesi insanlara çeşitli çözüm yolları sunmuştur. Tarım ve hayvancılığın artması insanların alışverişte kullanacağı çeşitli yöntemlere itmiştir.

İnsanlar topluluk halinde yaşaması milletler arasında ticaretin gelişmesini de sağlamıştır. Takas yoluyla girilen ticaret çok hesapsız ve istenildiği gibi olmamaktaydı.

Lidyalılar kıymetli madenleri (altın, gümüş) işleyerek madeni para haline getirmişlerdir. Lidyalılar parayı ilk bulan ve kullanan uygarlıktır. Tarihte bir çok millete örnek olarak pasa basımına öncülük etmişlerdir. Para basarak devletlerini geliştirmiştir.

Ticarette yükte hafif, değerde pahalı olan eşyalar günümüze kadar gelmiştir. Ticarette artık değerli eşyalar kullanılır olmuştur. Madeni para basan ülkeler zaman içerisinde kendilerine ait para birimi olan kağıt paraları basmıştır. Değer gören ve ticaretin fazla olduğu ülkelerin kağıt paraları diğerlerine göre daha değer görmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu