Pazar, 11 Nisan 2021

Taşlaşmış Fosiller Nasıl Oluşur

Fosiller binlerce yıl öncesinde yaşayan canlılardan kalan kalıntılardır. Canlılar toprak altında kalan vücutları zaman içerisinde özelliklerinden bir kısmını kaybederek fosil olarak bulunur.

Fosiller en çok tortul kayaçların içerisinde rastlanır. Fosil bilimciler bu kayaçlardan elde ettiği canlı kalıntılarını inceleyerek geçmiş tarihimize ışık tutmaktadır. Daha önce hiç keşfedilmemiş canlıların keşfedilmesinden tutun onların bilime kazandırmak için çalışırlar. Fosil bilimcilere paleontolog denir. Fosillerden yararlanılarak insanlık kendi tarihinden öncesine dair bilgi sahibi olur. Fosiller sadece tortul kayaçlarda değil çeşitli kayaçların içerisinde de yer alabilir. Binlerce yıl öncesindeki kalıntılar kayaçlar içerisinde tespit edilerek üzerlerinde çalışmalar yapılabilmektedir.

Karbonlaşma, petrifikasyon ve yeniden kristalleşme şeklinde fosiller bulunabilir. Zaman içerisinde taşlaşan fosillerden yararlanılır.

Karbonlaşma: Canlı vücudundaki organik bileşikler korunarak kömürleşir.
Petrifikasyon: Canlı vücudundaki minerallerin bir araya gelerek silis oluşturmasıdır.
Yeniden kristalleşme: Canlı vücudundaki kalsiyum ve karbonatın tekrar yerine gelmesiyle ortaya çıkar.

Canlı vücudunda bulunan çeşitli mineraller zaman içerisinde değişime uğrayarak taşlaşma meydana gelir. Binlerce yıllık canlıların fosillerine bu sayede kolaylıkla ulaşılabilir.

Diğer Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Makaleler