Okul

Tekerleğin Geçmişten Günümüze Kadar Yaşadığı Değişim

Tekerlik insanlık için önemli buluş olmuştur. Ulaşımın gelişmesi için tekerleğin etkisi vardır. Ne zaman icat edildiği bilmiyor kimisine göre M.Ö kimisine göre ise M.S. gösteriliyor. Bilinen bir şey insanlığın gelişiminde önemli rol oynamasıdır. Mucitler ondan ilham olarak arabayı, bisikleti, trenleri, uçakları buna benzer tekerlikli araçların icadını yapmışlardır.

Tekerlik ile birlikte insanlar taşıma araçları yapmıştır. İlk tekerlik taştan yapıldığı bilinmektedir kare şeklinde olup o şekilde ilerleniyordur. Zamanla gelişen tekerlik tahta hal olur yuvarlak olmuştur. İnsanlar ağaçtan yapılan tekerlikler daha hızlı ve ağırlık taşıyabileceğini düşündüler. Uzun yıllar boyunca tahta tekerlikler kullanıldı sanayinin gelişmesi ile birlikte plastik tekerlikler bugünkü yerini alarak geçmişten günümüze kadar tekerliğin gelişimini göstermiş oldular.

Günlük olarak tekerlek her alanda ihtiyaç duyulur araçlar sayesinde insanların bir noktadan diğer noktalara gitmelerine yardımcı olmuştur. Bu sayede tekerlek üzerine yapılan çalışmalar daha çok olmuştur. Bugün patlamayan kendisini şişiren tekerlekler dahi vardır.

17 Yorumlar

  1. tekerlek cam ve yazi ile ilgili munazara yapicaz tekerlek bizim konumuz cok ise yaradi tesekkur edrrim

  2. sosyal bilgiler performans görevimde çok işe yaradı teşekkürler öğretmenm çok sevdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu