Okul

Teknolojinin Aydınlatma Araçlarının Gelişimine Katkısı Nedir

Teknolojinin gelişmesi bir yandan aydınlatma araçlarının da gelişmesinde etkili olmuştur. İnsanlar evlerinde, sokaklarda, çalışma alanlarında aydınlatma araçlarına gerek duymuşlardır. Teknoloji ile aydınlatma araçları gelişme göstererek hayatımızın her alanına girmiştir. Gün içinde her yerde aydınlatma araçlarının kullanıldığını görebiliriz. Eskiden insanlar ateşi bulana kadar güneşin ve ayın ışığından yararlanarak yaşarlardı.

İlk aydınlatma aracı olarak ateşi kullanmışlardır. Meşaleleri yakarak yollarını aydınlatıp güvenle yolculuk yapmışlardır. Elektriğin keşfinden sonra ampul icat edilmiştir. İnsanlar aydınlanmak için elektriğin gücünden faydalanmıştır. Ampulün içinden geçen elektrik akımı aydınlanmamızı sağladı. Teknoloji ile ampul icat edilerek evler, sokaklar aklımıza gelebilecek her yer aydınlatıldı. Karanlık hiç bir yer kalmadı. İlerleyen dönemlerde ampullerin yerini çeşitli aydınlatma araçları aldı. Daha az enerji harcayan daha çok verim veren türler tercih edildi.

Ampulün icadı Thomas Edison tarafından yapılmıştır. Teknolojisinin gelişmesi floresan lambalar, led lambaların ortaya çıkmasını sağladı. Aydınlatma alanında büyük gelişmeler elde edildi. Küçük lambalar sayesinde büyük alanlar aydınlatılabiliyordu.

Thomas Edison Hayatını Kısaca buradan okuyabilirsiniz. Ampul ne zaman icat edildi öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

mesale

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu