Okul

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir

Teknoloji günümüzün en önemli buluşlarından birisi olmaktadır. İnsanlar için yararlı ve faydalı olarak geleceğimizin teminatı olmuştur. Her geçen gün gelişmesiyle insanlık için faydalı buluşlar yapılmaktadır. Teknolojinin yararlarını maddeler halinde açıklayabiliriz;

Teknolojinin yararları

İnternet sayesinde dünyanın herhangi bir ucunda olan birisiyle iletişim sağladığımız gibi bilgilerin ulaştırılması sağlanır.

Teknoloji ile birlikte basit icatlar ortaya çıkmıştır. Yapacakları işleri rahatlıkla ve kolay bir şekilde halledebiliyorlar. Bunlar çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon, radyo, telefon gibi benzer ürünlerdir. Yaşamımızla bizlere kolay bir yöntem bulmaktadır.t

Tıp alanında yapılan icatlar ile birlikte dünyanın bir başka yerinden robotlar sayesinde ameliyat yapılır olup. Bir çok hastalık için geliştirilen icatlar ile birlikte tedavi süreci hızlanmıştır.

Eğitim olarak akıllı tahtalar, projeksiyon makineleri, episkop, televizyon gibi ürünler ders anlatımlarına yardımcı olmuştur.

İletişim ve haberleşme alanında telefon, internet, uydular, televizyonlar sayesinde insanlar istedikleri zaman birbirleriyle görüşebildiler. Televizyon ve radyolar sayesinde dünyadan haberleri olmuştur.

Ulaşımla beraber yollar daha düzenli olarak bir çok yeni araç geliştirildi bunlar otomobil, uçak, hızlı trenler başta olmak üzere gelişimden etkilenmiştir. Günümüzde oldukça güvenli yolculuklar yapılır oldu.

Teknolojinin zararları

Teknolojinin ilerlemesi ile doğal kaynaklara daha çok ihtiyaç duyularak kullanılmaktadır. Yeni yaşam alanları için ormanlar yok edilip yerine binalar kurulup inşaatlar yapılmaktadır.

Teknoloji silah sanayisinin de gelişmesine etki yaratmıştır. Dünyanın en yıkıcı ve zararlı silahları olan atom bombaları dünyaya zarar vermektedir.

Teknoloji araçların gelişimi beraberinde egzoz dumanlarının atmosfere salınmasına neden olmaktadır.

Sanayileşme ile fabrikalar artış göstererek bacalardan çıkan zehirli dumanlar çevreye zarar vermektedir. Atıklar doğaya bırakılarak canlı türlerinin yaşamını tehdit etmektedir.

Teknoloji ile beraber makineleşme gelişme göstererek insanlar işsiz kalmışlardır.

Dünya üzerinde küresel ısınmaya sebep olarak canlı yaşamını tehlikeye sokmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu