Sağlık

Tembelliğin Sağlığa Zararları Nelerdir

İşlerimizi sık sık erteleriz sanki yarın bizim için varmış gibi. Oysa yarına sağ çıkıp çıkmayacağımızı bilemeyiz. Tembellik eder her şeyi sonraya erteleriz. Bizlere ne tarz bir iş sunulsa tamam beş dakika sonra, tamam sonra, az sonra gibi cümlelerle onu daha sonraya atarız. Rejim yapacak olsak pazartesi başlar deriz o pazartesiye bir türlü gidemeyiz. Tembelliğin en büyük zaaflarından biri de budur belki de.

Tembelliğin sağlığa zararları nelerdir diye soracak olursak öncelikle bilmemiz gerekir ki çalışan demir paslanmaz. Sürekli tembellik eden ve işleri sonraya bırakan, çalışmaktan uzak duran kişiler hastalıklara çok daha hızlı kapılır. Çünkü bu kişiler sürekli tembellik yaptıklarından vücutları yağ toplar bu yağlar sebebi ile de daha kolay hastalanırlar. Bunun yanı sıra bu kişilerde fazla kilo oluşur. Kilolu insanların sahip olduğu birtakım hastalıklar bu kişilerde meydana gelir.

Tembelliğin sağlığa zararlarından biri de sürekli hareketsiz kalan vücudun bedensel organlarında çıkan yağlanma ve zayıflamadır. Bu durumda ayaklar hareketsizlikten gücünü kaybeder, kalp daha çabuk yaşlanır. Beyin bile sürekli çalışmadığından eski gücünü kaybeder.

Tembelliğin sağlığa zararlarından biri de kişiyi bunalıma sokmasıdır. Bu kişiler sürekli depresif takılırlar ve dünyaya boş yere geldiklerini hiçbir işe yaramadıklarını düşünürler. Ayrıca bu kişilerde yetememe sorunu da ortaya çıkar. Kendilerinin beceriksiz olduğunu ve hiçbir zaman hiçbir işi başaramayacaklarını düşünürler.

Tembellikten Kurtulma Yolları

Tembellikten kurtulmanın yollarının başında tembel olduğunu fark etmek gelir. Bunun dışında sürekli erteleme huyundan vazgeçilmeli ve tembelliğin sağlığa zararlı olduğu düşünülerek tembellikten uzak durulmalıdır. Tüm işler planlanıp programlanmalıdır. Bu sayede kişi çalışmaktan yorulmaz ve yetememe düşüncesinden uzaklaşır. Ayrıca bu sayede kişi işlerini de kısa sürede tamamlar.

Tembellikten kurtulmak için adım adım ilerlemede fayda vardır. Tembel bir kişiye aniden yüklenme yaparsak bu kişi belli bir süre içinde çok fazla bunalacak yaptığı işlerin tamamından vazgeçip tekrar tembelliğe yönelecektir. Ayrıca bu kişiler ellerindeki fazla işi de tamamlayamayacak bu durum da onu yeniden tembelliğe sürükleyecektir. Bu sebeple yavaş yavaş adım adım ilerleyerek tembellikten kurtulmakta fayda vardır.

Tembellikten kurtulmanın yollarından birisi de dikkatimizi dağıtacak her şeyden uzak durmaktır. Bir işi yapmamız gerekiyorsa ve etrafımızda o işi yaparken dikkatimizi dağıtan bir şeyler varsa bu şeylerden en kısa süre içinde kurtulmamız gerekir. Bu sayede tembellikten kurtulmuş olur tembelliğin sağlığa zararlarından da uzaklaşmış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu