Okul

Doğal Afetlerin Topluma Etkilerini Anlatan Bir Gazete Haberi

Doğal afetler insan yaşamında önemli yeri kaplamaktadır. Tehlikeli alanlar ve beklenmedik noktalarda yaşanabilecek doğa olaylarıdır. Afetin nasıl hangi türden karşımıza çıkacağını tam anlamıyla bilemeyiz. Olabilecek her türlü olaya karşı hazırlıklı olarak hareket etmeliyiz. Gazete haberlerinde doğal afetlerin toplum yaşamını nasıl etkilediğini görebiliriz.

Hint Okyanusunda Tsunami

26 Aralık 2015 yılında Hint okyanusunda denizin tabanında meydana gelen deprem sonucunda Tsunami oluştu. Yaklaşık çeyrek milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan devasal dalgalar oluşmuştur. İnsanlar yaralı olarak kurtulduğu gibi yerleşim bölgeler su altında kaldı. Hint okyanusundaki 9.1 büyüklüğündeki deprem devasal boyuttaki dalgaları oluşmasına zemin hazırladı. Tsunami komşu ülkeleri de etkielyerek bölgede turizmin ölmesine sebep oldu.

Tayfun Filipinleri vurdu

Filipinler’de kuzey kesimlerde etkili olan tayfun 46 can aldı. BM Dünya Meteoroloji Örgütü’nün açıklamasında Meksika için uyarılar yapıldı. İstatistiklere göre şimdiye kadar en şiddetli tayfun olduğu bildirildi. Patricia tayfununun binlerce can alması ile gerekli önlemlerin alınarak can kaybının önüne geçileceği bildirildi.

Meksika’nın güneybatısına doğru ilerleyen Patricia tayfunu için halk için gerekli duyurular yapıldı. Gerekmedikleri sürece evden çıkmamaları gerektiğini bildirildi. 2013 yılndaki Filipinlerdeki tayfunun 6 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu