Sorular Cevaplar

Tembellikten Nasıl Kurtulurum?

Hayatımızda bazen kendimizi tembel, miskin hissederiz. Tembellik genetik değildir, insanların iş yapmasını engelleyen hayata bakış açılarını değiştiren değerler vardır. Tembel olmaya mahkum değilsiniz, kendi kararlarınız ve yaşantınıza bağlı durumdur. Hepten kurtularak kendinizi iyi, mutlu ve keyifli hissedebilirsiniz.

Tembel olmak anormal durum değildir, herkes ders çalışmak, projelerini bitirmek, yetiştirmeleri gereken işlerini yapmak zorunda değillerdir. Tembellik insanlara özgü durum olmadığı bilinmelidir. Hayatın getirdikleri aslında bizim istemediklerimizle eşleşince tembel olma gibi bir durum ortaya çıkıyor. Sevdiğimiz işler olsa çok daha kolay bitirerek “çalışkan” olabiliriz. Bize yükledikleri yükler istediğimiz türden mi onları sorgulamalıyız.

Canınızın istediğini yapın, şuan hem de şimdi elinizdeki işi bırakarak hayallerini gerçekleştirin. Bir günden zarar olmayacağı gibi kendinizi daha huzurlu ve keyifli hissedebilirsiniz. Kendi kendinizi motivasyon ederek keyfinizin yerine gelmesini de sağlamanız mümkündür.

Hayatta gereksiz olarak gördüğünüz işlere fazla kafa yormayın. Önceliğini önemli ve işleriniz olanlar olsun. Doğru şekilde zaman planlanması yapılarak tasarruf edebilir, işlerinizi vaktinde yapmanız mümkün olur. Büyük, küçük işlerimizi tespit ederek hareket etmelisiniz. Gününüzü yönetmeyi ve zamandan tasarruf etmeyi öğrenmelisiniz.

İşiniz ile ilgilenirken dikkatinizi dağıtacak şeyleri kaldırın. Televizyon radyo veya saatin sesi dahi dikkatinizi bozabilir. İşinize odaklandığınız sürece olumsuz etkilenmekten korunabilirsiniz. Aklınızı karıştıracak olan şeyler olmamalı, işinize odaklanmalı ve kendinizi sadece ona vermelisiniz. Yapmak istediğiniz farklı düşünceler varsa onlara ara vermeniz gerekebilir. Örneğin öğrenciler için derslerinden önce bilgisayar, arkadaşları, facebook gelir.

Günün sonunda işinizi bitirdikten sonra kendinizi mutlaka ödüllendirin. Robot değilsiniz, yapacağınız işlerin karşılığında motivasyon bulmalısınız. Sizi mutlu edecek şeylere ağırlık vererek mutlu olmanın sırrını keşfedebilirsiniz. Kendinizi rahat ettirdiğiniz sürece işleriniz sıkıcı gelmekten çıkarak daha severek yapabilirsiniz. İşlerimizi ertelememeli, hayatımızı düzenek koyarak yaşamamız için gerekli olan işlerimiz önceliğimiz olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu