İlginç Bilgiler

Renklerin Anlamları Nelerdir

Hayatımızın her noktasında renklerden yararlanırız, bize anlattıkları, gösterdikleri ile yaşarız. Renklerin her biri farklı anlamlar taşıyarak bizlere ruhsal ve fiziksel olarak anlatmak istedikleri olur. Ruh halimize göre renkler bizimle birliktedir. Görünüşleri bakımından farklılık taşımaları, hayatımıza farklılık katmaları anlamına geliyor.

Alışverişte, mağazalarda, sağlık hizmetleri ve daha sayamadığımız bir çok yerde renkler ön planda oluyor. Aslında, renkler insan üzerinde sağlık, psikoloji, zihinsel ve fiziksel anlamda etkiler, alışveriş, üretim, tüketim, eğlence sektörlerinde göz önünde olur.

Ruh halimizi etkilediği gibi düşüncelerimizi, tedavimizi, desteğimizi ve hayata olan bakış açımızın dahi değişmesine neden olurlar. Sevdiğimiz renkler olabilir, etkilerini en çok kendimize yakın gördüklerimizdir. Havanı kapalı olması gri ve mavimsi tonların gökyüzüne hakim olması içe kapanıklığımızın daha ön plana çıkmasına nedendir. Eğlenceli renkler turuncu, sarı, mavi, kırmızı bizi alışveriş çılgını ve enerji depolamamızı sağlıyor.

Beyaz
İnsanlarda saflığı, güzelliği, iyiliği ve temizliği gösterir. Kendisini en rahat ve huzurlu hissedebileceği alanlardandır. Huzur verdiği gibi güven duygusunu tetikler. Hüzünlü olmanın ötesine geçerek rahatlamamıza yardımcı olur. Sağlığın simgesi olarak hastane ortamında daha yoğun kullanılır. Kullanıldığı renklerle birlikte kendisini güçlendirir, esnekliği ve güzelliği ortaya çıkartır. İnsanlarda saf, temiz, iyi niyet, uysal, hoş görülü ve sabır duygularını ortaya çıkartır.

Siyah
Asaleti temsil eden renk, karamsarlığı, acıyı, ölümü ve gücü gösterir. Siyahın tercihi ciddi ve önemli işlerde bulunan kişilere hitap eder. Ölümü anlatması cenazelerde tercih edilen renk olması ile de anlaşılır. Asaleti temsil etmesi her yaştan kişiyi kendisine çeker. Siyah renk kişilerde gizemi, asıl, saygı değer, güce sahip, yönetici ve başarılı insanların rengidir.

Mavi
Özgürlüğü, rahatlığı ve sonsuzluğu temsil eder. Erkekliğin rengi olması olarakta bilinir. Sakinleşmek, rahatlamak ve güzellikleri anımsamak için kullanılır. Denizin sahip olduğu mavi renk bizi rahatlatır, huzur dolarız ve neşemiz yerine gelir. Dinlendirici özelliği sayesinde kafamızın rahat etmesini dahi sağlayabiliriz. Mavi açık tonlara ulaşması ile rahatlığı daha üst seviyelere çıkartır. Hafiften griye yakın renkler yalnızlık, soğukluk hissi yaratmaktadır.

Yeşil
Doğanın, cömertliğin ve rahatlığın rengidir. İnsanların rahatlamasına, huzur duymasını sağlar. Yaşama sevinci, emniyet, dinlendirmek, umursamazlıktan uzak kişileri anlatır. Huzur bulma ve rahatlama olarak görülür. Örneğin ağacın dibinde dinlenmek rengin taşıdığı özellikleri ön plana çıkartır. Üretkenliği arttıran renk olması mutfaklarda yoğun şekilde kullanıldığını gösterir. renk üretkenliği arttırdığı gibi gözleri dinlendirme özelliğine sahiptir.

Kırmızı
Hareketlilik, coşku, dinamizmi, duygusal değişiklikleri, azmi, kararlılığı, samimiyeti, heyecanı, agresifliği temsil eder. Sıcaklığı ve kanı da temsil eder. Gücün ve azmin simgesi olarak insanların hareketliliğini gösterir. Eğlence yerlerinde ağırlıklı olarak kırmızı renkler kullanılmaktadır. İştahı kabartması ile yemek şirketlerinin logolarında ağırlıklı şekilde kırmızı renk kullanılmaktadır. Fast food ürünleri, tanıtımlarında bunları görebilirsiniz. Renkler dahi insanları hipnoz edebilir, sizi çeken ve davet eden yerleri unutmamalısınız. Duygusallığı aşırı şekilde gösteren renklerdendir, canlılık katar ve açık olduğu mesajı verir.

Sarı
Verimlilik, üretkenlik ve canlılığın simgesidir. Bilgiyi, öğrenmeyi ve nesneleri temsil eder. İnsanlara ilham ve coşku veren renklerden olmaktadır. İnsanlara ilham verdiği gibi zihinsel olarak olumsuz etkilenmelerine de nedendir. Güneşe benzer olduğu gibi insanlar için dikkat çekicidir. Ticarette kullanılan renklerden birisi olarak insanları yönlendirdikleri bilinebilir. Örneğin taksiler sarı renkte olması başkalarının hayatları içinde kullanabilecekleri, kendisine çeken ve işlerini yaptırabilecekleri anlamına gelir.

Turuncu
Kırmızıya benzer olsa dahi anlattıkları başkadır. İnsanlara heyecan, mutluluk, dinamiklik sağlar. Neşe ve keyfin beraberinde işlerinin yolunda ve farklı olduklarını hissettirir. Başkalarından üstün olduğunu gösteren, diğerlerinin yanında daha soluk ve pasif kaldıklarını anlatır. Canlılık rengi olması mutfakta, dinlenme mekanlarında ağırlıklı olarak kullanılır. Hedeflere ulaşılması kolay ve kısa zamanda elde edilebileceği duygusunu yaratır. Turuncu renge sahip kişiler heyecanlı, hareketi, kendisini ispat etmeye çalışan kişileri anlatır.

Mor
Rahatlatıcı, ilham veren, sanatsal düşüncelerin ortaya çıkması, hayal gücünü geliştiren renktir. İnsanların sanata olan ilgisini arttırır, çalışma alanlarını geliştirir. Zenginlik ve lüksün simgesi olmaktadır. Üzüntü, hüzün ve duyguların ön planda olmasını sağlayan değerlerdendir. İnsanların bilinçaltını etkileyen, düşünmelerinde kolaylık sağlar.

Gri
İnsanlarda alçakgönüllülük, hareketsizlilik, ciddiyetlilik gösterir. İş görüşmesi ve önemli toplantılarda gri renk önerilebilir. Aktif olan hayatta kullanılamayacak renktir, kendisini iş alanında başarı ve kariyere adamış insanların kullanabildiğini gösterir. Yoğun gri renk insanları bunaltıcı havaya sokabilir, renkleri tamamlayıcı hallere sahiptir.

Kahverengi
İnsanların içindeki enerjiyi emen olumsuz etki bırakan renktir. İş hayatında dahi kullanılmaz, firmaların tamamen uzak durduğu bir renktir. İhtiyarlık ve hareketsizliği temsil etmesi her zaman olumsuz etki bırakmaktadır. İç karartıcı bir renk gibi gözükerek gençlerin kullanmasından uzak kalır.

22 Yorumlar

  1. bilmem, renksiz hayat (yaşam) güzel olmazdı düşünsenize her şey kırmızı olsada sıkıçı olabilirdi her halde böyle hayat renkli yani açabağa fazla renk olsa ne olurdu? düşündüm ve yazıyorum herhalde onlarla yaşanırdı fazlada abartıya gerek yok anlatmaya yetişemezdik herhalde sahi kaç rengimiz var saymadımda neyse onuda benim yerim eyer isterseniz siz sayın.

  2. Pembe yyyyyyyyyyyooooooooooookkkkkkkk olamaz en sevdigim renk ya bu ne bicim site en guzel regi aciklamamislar😣bu arada bu benim babamin telefonu ben kizim adim Emine

  3. Pembe yyyyyyyyyyyooooooooooookkkkkkkk olamaz en sevdigim renk ya bu ne bicim site en guzel regi aciklamamislar😣

  4. ÇOK İYİ BEN SİYAHHHHHHHHHHHHHHHH DEİL KIRMIZIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

  5. benim en sevdiğim renk mavi ve çom güzel bir sonuç çıkmış beğendim ama şaşırdım pembe yok :0

  6. EN SEVDİĞİM RENK MOR VE SARI YANİ DEĞİŞKEN BİR İNSANIM .SARI ENERJİK VE COŞKU VEREN BİR RENK. MOR RAHATLATICI SAKİN VE HÜZÜNLÜ BİR RENK. , BU BİLGİLER BANA İLGİNÇ GELDİ. ÇOK GÜZEL♥

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu