Okul

Temiz Enerji Kaynakları Nelerdir

Temiz enerji kaynaklarının kullanımı ve işletilmesi sonucunda doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyen enerjilerdir. Bunların başında güneş, jeotermal, rüzgar, met-cezir, dalga, okyanus, deniz akıntıları gelir. Ülkemiz konum bakımından temiz enerji kaynağı üretim potansiyeline sahiptir.

Güneş Enerjisi
Türkiye’nin konumu yıl boyunca güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanabilmektedir. Yıllık güneşlenme süreleri oldukça fazla olması güneş enerjisinden enerji üretilmesine imkan tanır.

Rüzgar Enerjisi
Ege ve Trakya bölgesinde rüzgar enerjisinden faydalanarak enerji üretilebilmektedir. Rüzgar hızından yararlanılıp ülkenin temiz enerji kaynaklarını kullanmalarına imkan tanımaktadır.

Jeotermal Enerji
Ülkemiz potansiyel enerji kaynaklarına sahiptir, Denizli-Sarayköy civarında 1000km2’lik alanda 160-200°C sıcaklıkta buhar kaynakları bulunmaktadır. Sıcak su kaynaklarından yararlanarak enerji üretilebilmektedir.

Med-cezir
Dalga
Okyanus
Deniz akıntıları

Ülkemizin enerji üretiminde çevreye zarar vermeyen ve çevre kirliliğinin önüne geçen temiz enerji kaynaklarını kullanmaları gerekir. Güzel bir gelecek için temiz enerji kaynaklarından yararlanılarak hareket edilmelidir. Enerji kaynaklarımızı doğru şekilde değerlendirirsek dışa bağlılıktan kurtularak doğamızı da korumuş oluruz. Nükleer enerji kaynaklarından uzaklaşmak hem kendimiz hem geleceğimiz için önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu