Sorular Cevaplar

Temizlik Kurallarına Uymazsak Ne Olur

Canlı varlıkları olumsuz etkileyen dış etmenlerin tümü insan sağlığını etkiler. Bu olumsuzluklardan kurtulmanın en önemli yolu bedenimizi ve çevremizi temiz tutmaktır. İnsan sağlığı beden temizliği ile başlar. Temiz olmayan bir kişi her türlü hastalığa açık demektir. Beden temizliğine dikkat edilmezse sivilceler, deri hastalıkları ve mantar gibi cilt sorunları da meydana gelir. Saçları yağlı, tırnakları uzamış ve kirli görünen, üstü başı kirli, lekelerle dolu bir kıyafetin içerisinde ki kişi de ter kokuları da olacağı için toplum tarafından da dışlanır.

Yaz aylarında daha sık olmak üzere en az haftada 3 defa duş alınmalıdır. Ağız sağlığı da ağız temizliğiyle sağlanır. Günde iki kez fırçalanmayan dişler çabuk çürür, diş kayıplarına neden olur ve ağız içinde kötü kokulara neden olur. Bu gibi durumlarda kişi sosyal çevreden uzaklaşır.

Mikroplar daha çok pis ortamlarda bulunur ve çoğalırlar. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklar meydana gelebilir. Kullandığımız kapların, araç ve gereçlerinde temizliklerini sık sık yapmalıyız. Sağlıklı beden ve topluma sahip olmak için temizlik kurallarına çok dikkat etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu