Okul

Yardımlaşma ve Paylaşma İle İlgili Kompozisyon

Türk örf ve adetlerinden en önemlisi yardımlaşma ve paylaşımdır. Atasözlerimizde bile çok güzel ifade edilen yardımlaşma ve paylaşım bizim ne kadar önem verdiğimizi gösterir. Günümüz koşullarında yaşanan kaygılardan, şehirleşmenin getirdiği büyümeyle insanlar arasında kopukluklar olsa da “Komşumuz aç iken bize uyumak haramdır.

Ramazan ayının en önemli yanlarından biride rızkı paylaşmanın önemini bizlere yaşatarak göstermesidir. Sofralarımızdan misafirlerimiz, yardıma ihtiyacı olanlara yardımlarımız eksik olmaz. Sosyal varlıklar olan biz insanların maddi ve manevi olarak da toplumda çeşitli ihtiyaçları olması çok doğaldır. Düğünlerimizde, sünnetlerimizde, doğumda neşelenir sevinçle iş paylaşımı yapar yardımlaşmanın en güzel örneklerini veririz. Paylaşarak kendimizi manevi olarak huzura ulamış, temizlenmiş olarak hissederiz.

Cenazelerimizde ailenin üzüntüsünü paylaşır, bir nebze acılarını dindirmeye çalışırken iş anlamında da yardımcı olur zor dönemlerini atlatana kadar yanlarında her anlamda bulunmaya çalışırız. Paylaştıkça ve yardımlaştıkça duyacağımız manevi haz ise bizleri huzura kavuşturur. Unutmamalıyız “Üzüntüler paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça çoğalırmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu