İlginç Bilgiler

Titanik Nasıl Battı

Titanik efsanevi gemilerden olup okyanusun derinliklerinde sergilenmektedir. Büyüklüğü ile yapıldığı dönemde “dünyanın en büyük gemisi” olarak adlandırılmıştı. Güvenilir olduğu kadar hızı ile kendisinden söz ettirdi ve kendi felaketini hazırlamış oldu. Büyüklüğü hakkında reklamlar yapıldı batmaz denilen gemi ilk seferinde beklentisini karşılamadı. 10 Nisan 1912 yılında sefere çıkan geminin içersinde 3547 yolcusu ile kıtalar arasında yolculuk yaptı.

Seferine devam ederken 15 Nisan 1912 yılında buz dağına çarparak denizin derinliklerine gömüldü. Kuzey Atlantik semalarında yol alan gemi çarpmanın etkisi ile 2:40 dakika boyunca denizin üstünde kalmıştır. Tarihe geçen en büyük deniz felaketi olup binlerce kişinin ölümü ile sonuçlandı. Dikkatsizlikten dolayı batan gemiden kurtulanlar oldu ama bugün geri kalanların sayısı oldukça azdır.

Titanik dönemin en iyi mühendisleri tarafından son teknoloji kullanılarak yapılmıştı. Gözden kaçan birkaç nokta oldu bunlardan birisi motorların büyüklüğü dümenin küçük olmasından olmuştur. Geminin batması sonucunda sınıflara ayrılmış bir çok insan arasından 1514 kişi yaşamını kaybetti. Kayıpların bir nedeni de filikaların yetersiz olmasından dolayı yolcuların sayısını karşılamıyor olmasıydı. Bir çok insanda izdiham sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu