Okul

Trafiğin Çevreye Olumsuz Etkileri

Trafiğin en büyük etkilerinden birisi dışarıya verilen egzoz dumanıdır, kullanılan araçların sayısından dolayı ozon tabakasına zarar vermektedir. Harcanan benzin, mazot ve tüplü araçlar ekonomik olarak büyük kayba neden olmaktadır. Bilinçsiz kullanılan araçlar trafiklerin kilitlenmesine neden olduğu gibi zaman kaybıyla milyonlarca dolarlık ekonomik gerilemeye sebebiyet olur. Trafikte araçlardan dışarıya atılan çöp ve atıklar doğanında dengesini bozmaktadır.

Atmosfere yayılan egzoz dumanının zaman içinde dönüşüme uğrayarak asit yağmuru olarak geri döner. Toplu taşıma araçlarının kullanıldığı yerlerde hava kirliliği olur, gökyüzü dahi zar zor gözükür. Atmosferi kaplayan kirli hava insan sağlığını etkiler. Yağmur ile birlikte yere inen kirlilik toprağa, insanlara, binalara, çevreye zarar verir.

Çevreye atılacak çöpler, pislikler zaman içinde çevre kirliliğine davetiye çıkartır.

Trafikte çıkan sesler aynı zamanda ses kirliliğine sebep olur. Korna sesleri, egzoz sesleri, insanların bağırışları toplumsal olarak etki yaratır. Çevrene gürültü kirliliği oluşması etkileyici unsurların başında gelir. Sağlıklı bir toplum için bunlar önlenmeli ve önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu