Okul

Trafik Kazalarının Başlıca Nedenleri

Gün içersinde bine yakın trafik kazası meydana gelmektedir. Ufak yaralanmalar veya ciddi kazalar ile sonuçlanarak ölümlere dahi sebep olur. Kazalar meydana gelmesi ile birlikte manevi ve maddi olarak büyük kayıplar yaşanır. Trafik kazalarından hayatlarının kaybedenlerin sayısı 15’e kadar yükselebiliyor. Kazaların nedeni sadece sürücüler olmamaktadır insanlar, yol durumu, taşılar, çevre dahi sebep olabiliyor. Trafik kazalarına yönelik çalışmalar yapıldığında önlenebilirler.

İnsanlar: Trafikte dikkatsiz davranmaları sonucunda oluşur. Kurallar sadece sürücüler için olmadığı gibi yayalar bu konularda bilgi sahibi olmalıdır. Dikkat etmeyerek karşıdan karşıya geçmeleri sorunlara sebep olabilir.

Yol: Zaman içersinde yağmur, sıcaklık ve havaların etkisiyle birlikte yollarda çukurlar oluşmaktadır. Kışın buz tutması sonucunda araçların kaymasından dolayı kazalar meydana gelebilir.

Taşıtlar: Araçların yol boyunca belirli zamanlar itibari ile birlikte denetimleri yapılması gereklidir. Bakımın yapılması durumunda sağlıklı bir şekilde yolculuk yapılır bakımı yapılmayan araçlarda teknik olarak sorunlar çıkıp kazalara sebebiyet olabilir.

Çevre: Yayalar veya sürücüler yolculuklarında dikkat etmeleri gerekir. Çevrelerinde oluşan durumlar veya olaylara takılırlarsa dikkatlerini dağıtarak kazalara sebebiyet verirler.

trafik kazası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu