Okul

Trakyada Bulunan İllerimiz Hangileridir

Osmanlı Devleti, cihan imparatorluğuna ulaşırken kıtalara hükmetmiştir. Avrupa kıtasına seferler düzenleyerek neredeyse içlerine kadar girmiştir. Geniş topraklara sahip olurken en parlak dönemini yaşamıştır. Padişahların değişmesi ve yeni yönetimlerle birlikte izlenen yanlış politikalar askeri, siyasi ve ekonomik zayıflamaya neden olmuştur. 20. yüzyıla geldiğimizde Avrupa kıtasındaki topraklarımız git gide azalarak Trakya’ya kadar gerilemiştir. Topraklarımızı kaybetmemiz Balkanlarda yaşayan Türklerin zor ve sıkıntılı günler geçirmesine neden olmuştur.

Savaşlar ve milli mücadele sonucunda Avrupa’daki topraklarımız Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına kadar gerilemiştir. Trakya kısmında kalan küçük bir bölüm vatan topraklarımızla bütün kalmıştır. Trakya bölümünde bulunan illerimiz Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli olmaktadır. Balkanları terk eden Türkler Trakya da bulunan illerimizde yaşamaktadır.

Avrupa kıtasında olan tek yerimiz Trakya kısmında olmaktadır. Batı ve Doğu Trakya olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Batı Trakya’da yaşayan Türklerde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu