Okul

Turan Taktiği Nedir

Tarihte nice kahramanlıklar göstermiş, savaşlar kazanmış milletin çocuklarıyız. Savaşlarda gösterdiğimiz başarılı stratejik sayesinde üstlere çıkmayı başardık. Özgürlük bir millet için önemli olduğu gibi geride kalanların kaderini de belirleyecektir. Türklerin tarih boyunca uyguladığı turan taktiği tarihe yazılmıştır. Askeri dehaya sahip olan milletimiz turan diğer adıyla hilal taktiğini uygulayarak bir çok devletin korkulu rüyası olmuştur. Kendisinden çok daha fazla düşman askerine uygulanmış taktik başarı ile sonuçlanmıştır.

Turan (hilal) taktiği ordunun üç parçaya bölünmesi ile yapılır. Sağ, sol ve orta olmak üzere ayrılan ordunun sağ ve sol kolları arkadan çengelli iğne gibi uzanır. Ortadaki ordu ise düşman askerlerini üzerine çeker ve peşinden sürükler. Sağ ve sol ordular yanlardan gizlicene yaklaşır ve sıkıştırır. Düşmanın etrafı sarıldığı gibi orta ordu yıldırım gibi üzerilerine döner ve düşmanı büyük bir şekilde mağlup ederler. Türkler için turan taktiği kurt oyunlarından gelmektedir. Önemli savaşları bu sayede kazanarak düşmanı devamlı mağlup etmişlerdir.

Turan taktiği düşmanı sarıp onları mağlup etmektir. Hilal taktiği olarakta bilinin ordular şeklini gösterir ve sararak onların direncini kırıp savaş kaybetmelerine sebep olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu