Okul

Türk Bayrağının Bugünkü Biçimine Gelinceye Kadar Geçirdiği Evreler Kısa

Her ülkenin temsili olarak onu simgeleyen bir bayrağı bulunmaktadır renkler ve sembollerden oluşur. Türk bayrağı ülkemizin bağımsızlığını ve önemini göstermektedir. Geçmişten günümüze kadar bir çok değişime uğramış olup günümüzdeki halini almıştır.

Bir çok rengi içersinde barındırmıştır siyah, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, beyaz olarak ta görülür. Eskiden bayrağımıza verilen isimler ise batrak, badruk ve bayrak isimleri olarak gelişim sağlamıştır.

İslamiyet kabul edilmesi ile birlikte Türk Devleti olan Gaznelilerin kullandığı bayrak yeşil üzerine beyaz hilal ve kuş resmi olmaktaydı Karahanlıların kullandığı kırmızı bayrak üzerinde dokuz tuğ resmi bulunurdu.

Büyük Selçuklu Devletinin kullandığı bayrakta ise mavi üzerine kartal resmi bulunurdu ve siyah gerilmiş yay ok sembolleri eklenmiştir. Onunla birlikte Selahaddin Eyyübi kendi döneminde sarı renk üzerinde hilal resmi çizerek bayrak olarak kullanmışlardır.

İlk kez kırmızı rengin bayrakta kullanılması Osmanlı Devleti’nin 1793 yılında bayrak olarak kabul etmesiyle başlamıştır. Bayrakta sekiz yıldız köşesi vardı sonra beş köşeli olarak çizilmeye başlamıştır.

Günümüzde kullandığımız Türk bayrağı ise Atatürk’ün yerde bulunan kan üzerine ay ve yıldızı görmesi ile birlikte kabul edilmiştir. Şehitlerimizi ve bağımsızlığımızı ebediyen temsil edecektir.

Bir Yorum

  1. Hiç bir zaman bayragımıza saygızlık etmemdim etmemde Bir bayrak Devletin milleti temsil eder O bayrak benim canım cigerim saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu