Okul

Türkiyede Sanayi Neden Gelişmemiştir

Türkiye Sanayi Alanında Neden Gelişmedi, Ülkemiz Sanayi Alanında Gelişmemesinin Sebepleri

Ülkemizde sanayi yeterince gelişmediğinden dolayı işsizlik oranı oldukça yüksektir. Gelişmiş ülkelerde nüfus bakımından ihtiyaç duyularak işsizlik oranı az olduğundan dolayı göç dahi alıyorlar. Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için insanların gitmesi buna örnektir.

Sermaye
Ülkemiz terör bölgesinde yer aldığından dolayı yabancı iş adamları yatırımlarını geride bırakıyor. Sorunsuz ve güvenli bölgelere yatırımlara devam ederek bölgelerde kalkınma görülüyor.

Enerji
Sahip olunacak elektrik ve su fiyatları ülkemizde vergiler dahilinde oldukça pahalı gözüküyor. Bundan dolayı yatırımcılar tercihlerini ucuz bölgelere doğru yöneltmektedir.

Hammadde
Ülkemiz hammadde bakımından zengin olsa dahi onların işlenmesi gerekmektedir. Ülkemize döviz kazandırarak geleceğe yönelik yatırım ülkesi olabilir.

Ulaşım ve Pazarlama
Avrupa ve Asya kıtasını birbirlerine bağlayan ülkemiz olduğundan dolayı ticaretin merkezi konumuna sahiptir. Ekonomik bakımından denizyolu ve demiryolları ile taşıma işleri oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Çalışan Bakımından
Fiyat konusunda gayet uygun olduğu gibi ülkemizde uygun fiyatlara çalışmalarını devam ettirebilirler. Yabancı yatırımcılar için uygun olsa dahi diğerleri olumlu olmadığından dolayı olumsuz etki yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu