Okul

Türkiyede Ulaşım Hakkında Bilgi

Belirli bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak için ulaşım araçlarını kullanırız. Ülkemizde gelişmiş olan karayolları sayesinde bir çok alanda kolaylık sağlanmaktadır. Ulaşımda karayolları, deniz yolları ve hava yolları tercih edilmektedir.

Kara yolları
Ulaşımda yaygın olarak karayolu tercih edilmektedir. Yolcuların ve taşımacılığın %70’i karayolu taşımacılığı tercih edilerek yapılmaktadır. Uzun mesafeler ve karada yapılacak taşımacılıkta karayolu tercih edilir. Uzak mesafeler arasında toplu taşıma araçları, kamyonlar tercih edilip yük taşımacılığı yapılmaktadır. Yeraltı ve yerüstünden olmak üzere ulaşımı kolaylaştıran tüneller bulunmaktadır.

Deniz yolları
Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olması deniz ulaşımını uygun hale getirmiştir. Deniz taşımacılığı geliştiği gibi limanlarla kaplı olmaktadır. Dünya’da kıtalar arasında ticarette gemiler tercih edilmektedir. Limanların genişlemesi ve 8333km’lik deniz kıyısı ile ulaşımı geliştirmiştir.

Hava yolları
Ulaşımda en güvenli ve hızlısı olan uçakla yolculuktur. Havayolu ulaşımında yüksek sermaye ve teknoloji ihtiyacı öngörülerek kararlar verilmektedir. Kıtalar arasındaki kolay yolcuklardan birisi olarak görülmektedir. Ülkemize sıkça kullanılan havayolları İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunanlardır. Bir çok ilde de bugün faaliyetlerini gösteren havaalanları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu