Okul

Türkiye’de Yetiştirilen Tahıl Ürünleri

Ülkemiz verimli topraklara sahip olması ile bir çok ürün yetiştiriliyor. Yıl boyunca birkaç kez mahsul verdikleri dahi bilinmektedir. Tahıl üretimi bakımından zengin bir ülke olmamız bizi zenginleştiriyor. Başta buğday, arpa, mısır, pirinç, çavdar, yulaf gibi tahıl ürünleri geliyor. Tahıl ürünlerine göre özelileri oldukça zengindir.

Buğday: Nem ve yağışlı ortamlarda yeşermeye başlayan tahıl olmuştur. Olgunlaşma ve hasat zamanında kuraklık istediğinden dolayı karasal iklimin hakim olduğu İç Anadolu Bölgesinde en çok yetiştirilir. İllere göre yetiştirilen yerler Konya, Ankara, Adana geliyor.

Arpa: Soğuk ve yüksek tepelerde yetiştirilir. Genellikle buğday yetiştirilmesinde elverişli olmayan topraklarda olur.

Mısır: İlkbahar ve yaz ayları ile birlikte kendisini gösterir. Sulama ihtiyacı gerektirdiğinden nemine kadar ıslak toprakları sever. Ilıman iklime sahip olan Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılır.

Pirinç: Tahıl ve vadi tabanlarında yetiştiriciliği yapılır. Yetişme döneminde suya ihtiyacı olup yaz kuraklığı ve emeğe ihtiyaç duyar. Üretimi yapılan bölge Karadeniz Bölgesidir.

Çavdar: Yüksek ve çok soğuk bölgelerde yetişir. Genellikle üretimi yapılan yer Doğu Anadolu Bölgesi’nde %35’lik üretim yapılmaktadır.

Yulaf: Tahıl türü ürünler yaz mevsiminde yetiştirilir. Doğu Anadolu Bölgesinde en çok yetiştirilen üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu