Sorular Cevaplar

Türkiye’nin Başkenti Neresidir

Anadolu toprakları tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kıtalara hükmeden imparatorlukların başkentliğini yaparak egemenliğini de korumuştur. Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara’dır. Osmanlı döneminde başkent İstanbul olmuş ama konumu gereğince Ankara başkent olmaya daha uygundur. Vatan toprağı uğruna nice canlar verilerek hayatlar feda edilmiştir.

Ankara ülkemizin göz bebeğidir. Siyasetin kalbi, memurlar şehri olarak bilinmektedir. Anadolu’nun dört bir yanına yetişerek uzanan yerlere sahiplerdir. Kadın, erkek, çocuk ayrımı yapılmadan ulusumuza kapılarını açmışlardır. Toprak parçasından çok daha fazlasıdır. Vatan topraklarını işgalden kurtarmak için şehitlerin kanıyla sulanmıştır. Bağımsızlığımız bayrağımızla, marşımızla, inancımız ve vatanımızla sağlanmıştır. Vatan, bayrak Türk milletinin az değerli özellikleridir.

Eşsiz bir ülkede yaşadığımız gerçektir. Dört bir yanı cennet vatanımızın kurulmasına başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele eden tüm şehitlerimiz Allahtan rahmet diliyoruz. Bugün vatanımızın olması, rahat yaşam sürmemiz onların sayesinde olduğunu unutmamalıyız. Güzel gelecekler için canlarını verdiler, bizde vatanımıza sahip çıkarak onların hiç yere canlarını vermediklerini göstermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu