Okul

Eşitlik İle İlgili Kompozisyon

Eşitlik insanlık içindir. Her insan toplum içinde hak ve adalet karşısında eşit görülmelidir. İnsanların en temel hakları bir üçüncü göz tarafından izlenildiği zaman ikisinin de haklar bakımından eşit olduğunun kabullenmesi olur.

Yaşadıkları her yerde eşit haklara ve özelliklere sahip olmak isterler. Tanınan hak ve özgürlükler başkası tarafından işgal edilerek ellerinden alınmasını istemezler. Eşitlik kavramı insan olarak bir görülmesi, farklı gözle bakılmayarak hayatın her alanında eşit görülmesidir. Eşitlik ilkesi gereğince toplumda yaşayan tüm insanlar eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasının simgesidir. Eşit bir millet huzurlu, rahat ve refah içinde yaşanması sağlanabilir. Eşit olan halk her zaman yönetime bağlı kalarak ülkesinin kalkınması için çabalarda bulunurlar.

Anayasamızda bireylerin birbirlerine karşı eşitliği sağlayan maddelere sahiptir. Hukuk ve devlet gözünde halkın eşitliğini birbirlerine karşı saygı göstermesi gerektiğini vurgular. Toplumların eşit olması bireylerin birbirine saygı duymasının en büyük nedenlerindendir. Toplumsal olarak barış, gelişme ve kalkınma eşitlikten geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu