Sorular Cevaplar

Türklerin İlk Yazılı Belgesi Nedir

Türklerin ilk olarak bilinen alfabesi Orhun Yazıtları olup, Göktürkler tarafından kullanılmıştır. II. Göktürk Devletinde ilk olarak Türk yazılı belge bulunmakta olup, bu yazılı belge ise yine Orhun yazıtları ile yazılmıştır. Bu yazılı belgeyi ise Yolluğ Tigin tarafından yazılmıştır. Bu yazılı belgeler ise Bilge Kaan ve Kül Tiğin yazıtlarıdır. Yolluğ Tigin, Bilge Kaan’ın yeğeni olup, bundan kaynaklı olarak abilerinin sonsuza kadar kalması amacı ile bu yazılara yer vermiştir. Buna da Bengü Taşlar ismini vermiştir.

Bu yazıtlar 1889 yıllarında Orhun Vadisinde bulunarak saklanmıştır. Yazılış tarihleri ise M.Ö. 8. Yüzyılın başarı olarak bilinmektedir. Yazıtlardan Kül Tigin olanı 732 yılında, Bilge Kaan ise 735 yılına dayanmaktadır.

Yazılı belgeler olarak Göktürk Kitabeleri Moğolistan’da bulunmaktadır. Orhun Irmağı’nın yanında bulunmasındna dolayı Orhun Yazıtları denmiştir. Türk edebiyatının en eski ve değerli eserlerinden birisidir.

Bu yazıtlar bulunduktan sonra 1893 yılında Danimarkalı bilimci olan Vilhelm Thomsen ile Rus Türkolog olan Vasili Radlof ile birlikte çözümlenmiş ve aynı yıl 15 Aralık tarihinde Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından bilim dünyasına duyurulmuştur. Bu yazıtlar II. Göktürk Krallığına ait olduğu ise kesin bilgiler arasında yer almaktadır.

göktürk yazıtları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu