Okul

Ülkemizde Antropojen Bozkırlar Neden Yaygın Olarak Görülür

Türkiye’de Antropojen Bozkırlar Neden Yaygın Olarak Görülüyor

Ülkemiz yaz mevsiminde yağış almadığından dolayı genel olarak görülen antropojen bozkırdır. Ormanların yanması ve tahrip edilmesi sonucunda ortaya çıkan bozkır olmaktadır. İç Anadolu ve Ergene Havzası’nda öncelere göre daha çok orman yangınları görülmesi ile birlikte bozkır buralarda daha etkili olmaktadır. Bitki örtüsü yanan veya tahrip edilen bu yerlerde antropojen bozkır görülmektedir.

Ülkemizde yaz aylarında çıkan yangınlar yüzünden bu bozkırlar çok görülür. Ormanların yerlerine yapılan inşa çalışmaları, yollarda etkili olup bu kesimlerde ormanlar yok olduğu sürece bozkır daha çok hakim olmaktadır. Antropojen bozkırlarda kısa boylu bitkiler yetişerek bir mevsim yeşerip ardından tohumlarını dökmektedir. Bölgelerde yağışta görülmediğinden dolayı az çeşit bitki görülüyor.

Küresel ısınla ile birlikte kuraklığın artması antropojen bozkırların oluşumunu sağlamakta. Yetişen bitkiler daha çok otluk tarzında olup belirli bir seviyeden sonra sararıp çürümektedir. Yağış almadığı gibi yetişmeleride hayli zor olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu