Okul

Ülkemizde Çıkarılan Madenler

Ülkemiz yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir konuma sahiptir. Yardım ada olması ile sahip olunan kaynaklar oldukça geniş olup bugün halen ülkemizde bulunan yer altı kaynaklarının bir çoğu henüz belirlenmemiş şekilde duruyor. Maden yataklarının bulunması ile birlikte madencilik konumunda hızla ilerleyen ülkeyiz. Ham madde olarak çıkartılan madenler dışarıya satılarak işlenmiş olarak geri alınıyor.

Demir
Ülkemizde en çok çıkartılan madenlerden olup özellikle %80’ni Doğu Anadolu Bölgesi içersinde yer alan illerden çıkartılıyor.

Krom
Sert ve paslanmaz madde olup kaplamacılık ve çelik yapımında kullanılıyor. Yaygın bir şekilde ülkemizde çıkartılıp Elazığ, Guleman, Batı Akdeniz, Kütahya, Bursa, Eskişehir gibi illerde çıkartılıyor.

Bakır
İşlenmesi kolay olan madde olup Elazığ, Artvin ve Kastamonu illerimizden çıkartılıyor.

Bor
Maden yatağı konusunda dünya rezervsinde ilk sırada yer alan ülkemizin Balıkesir, Bigadiç, Eskişehir, Seyitgazi, Kütahya gibi illerin çevrelerinde genellikle çıkartılıyor.

Boksit
Konya, Antalya illerinden çıkartılan madendir. Alüminyumun hammaddesi olarak bilinir.

Kükürt
Isparta, Denizli illerinden çıkartılan maden.

Manganez
Başta Zonguldak, Artvin, Denizli illerinde maden yataklarından çıkartılıyor.

Civa
İzmir, Konya, Niğde çevrelerinde bulunan maden yataklarından elde ediliyor.

Tuz
Çeşitli yollarla elde edilen madenlerden olup ülkemizde Çankırı, Erzurum, Kars, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Konya gibi illerde çıkartılarak işleniyor.

Linyit
Yanıcı etkisi kuvvetli olan madenlerden olup ülkemizin dört bir yanında çıkartılıyor. Ege Bölgesi başta olmak üzere Manisa, Kütahya, Amasya, Kahramanmaraş illerinde dahi çıkartılmaktadır.

Petrol
Günümüzün en önemli madenlerinden olup ülkemiz yeterince zengin değildir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde daha çok çıkartılıp Batman, Siirt, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlı Urfa, Mardin illerinde petrol yatakları olup ülkemizin petrol ihtiyacının küçük bir kısmını karşılamaktadır.

Taş Kömürü
Ülkemizde yoğun şekilde kullanılan kömürlerden olup demir çelik, kimya sanayi alanlarında kullanılan ham maddedir. Kömür yatakları olarak Zonguldak ve çevresi olup ülkemizin en büyük kömür havzası olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu