Okul

Ülkemizde Elektriğin Yaygın Olarak Kullanılmadığı Yıllarda Yaşayan Biriyle Röportaj

Cumhuriyet dönemine şahitlik eden insan ve o dönemlerde elektriğin yaygın olmadığı zamanlarda yaşamına dair röportaj paylaşımında bulunacağız. Mahallemizin sevilen ve sayılan amcası olan Mustafa amca ile yaptığımız röportaj oldukça güzel geçti. Kendisinin çocukluğu zorlu olduğu gibi yeni nesillerin oldukça şanslı olduğunu vurgulamıştır. Her sokağını ışıklarla aydınlatılmış olmasının önemini bizlere hatırlattığı için kendisine teşekkür ederiz.

Merhaba Mustafa amca bize biraz kendinden bahseder misin?

– 1935 yıllarında dünyaya gelmişim. O dönemlerde kayıtlar sağlam olmadığından tamda bilinmiyor. Elektriğin olmadığı teknolojiden bihaber olmadığımız dönemdir.

Elektrik olmadan yaşam nasıldı?

– Elektriksiz yaşam mı? Biraz düşünen gerekiyor. Geceleri karanlıktan dışarı çıkamadığımız gibi içimiz korku ile dolu olurdu. Bugünkü gibi çevremiz aydınlık değildi. Göz gözü görmez alacakaranlıktı adeta. Çevremize baktığımızda zifiri karanlıktan başka bir şey görmezdik. Evimizde karanlıktı gaz lambası kullanırdık ama yetersiz kalırdı. Çokta fazla israf edilmediğinden yarı aydınlık yarı karanlıktı. Bak evladım siz çok şanslısınız bizim evimizde televizyon, radyo, bilgisayar yoktu ama siz hepsine sahipsiniz. Rahat yaşam sürüyorsunuz elinizdekilerin değerini bilin.

Elektriğin olmamasının ne tür zararları vardı?

– Evladım başınıza herhangi bir kötülük gelebilirdi. Göz gözü görmediğinden kimseyi tanıyamazsınız. Akşam ezanından önce herkes evde olurdu. Akşam vakitlerinde kimsenin dışarıya çıkartılmasına izin verilmezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu