Okul

Ülkemizi Çevreleyen Denizler Olmasaydı İklim Özelliklerinde Ne Tür Değişiklikler Olurdu

Ülkemiz denizlerin bulunması ile birlikte yarım ada olarak görülüyor. Üç bir tarafı denizlerle kaplı olması sayesinde konum olarak çok değerli bir yerde olmaktadır. İklim özellikleri üzerinde etkileri bulunmaktadır.

Denizlerin iklime etkisi bulunmaktadır Türkiye sıcaklık dağılışı, yağış miktarı, sıcaklık farkı, don olduğu günler, kar yağışları, karın yerde kalma süresi, bulutluluk, nemlilik gibi faktörler üzerinde denizlerin büyük etkisi vardır. Denizler ülkemiz için en çok yağışlar bakımından önem taşımaktadır. Nem ve sıcaklıkla birlikte kıyılar daha sıcak olurken kışın ılık ve bol yağışlı olur. Mevsimler arası geçişler daha kolay olur.

Kıyılarımızda denizler olmasaydı atlas okyanuslarından gelen nemli hava ülkemize giremez sahip olduğumuz iklim ise İran’ınki ile aynı olacaktı. Denizlerin olması ülkemizi yağış almayıp kuruyacaktır.

Denizler olmaması ile birlikte nem miktarının azalmasına bağlı olarak yağış miktarında azalması görülecektir. Örneğin İzmir de sıcaklık 17 derece olurken Erzurum da sıcaklık 27 dereceo lmaktadır. Kıyı kesimlere göre iç kesimler daha çok ısınır.

denizler olmasaydı
denizler olmasaydı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu