Okul

Ümit Burnu Yolunun Bulunmasının Osmanlı Ekonomisine Etkileri Neler Olmuştur

Ümit burnu yolunun keşfinin ardından ekonomik öneme sahip olan Baharat yolu önemini kaybederek Akdeniz kıyıları ticaret değerlerini kaybetmiştir.

Baharat ve İpek yolu ülkelerin ekonomik ve kültürel anlamda gelişmesinde etkiliyken Ümit Burnu yolunun keşfi bütün önemini kaybettirmiştir. Baharat ve ipek yolunun geçtiği ülkeler için ekonomik kayba sebep olduğundan gerileme dönemine başlamasına sebep olmuştur. Osmanlı Devleti ciddi anlamda ekonomik kayıplar yaşayarak sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır.

Dünya ticaretinde dengeler önemli ölçüde değişim göstermiştir. Baharat yolu Hindistan’dan başlayarak Basra körfezine oradan Suriye limanlarına ulaşıyordu. Diğer kolu Kızıldeniz yolu ile Mısır’a oradan ise Akdeniz ulaşarak İskenderiye limanına gelmekteydi.

Baharat yolu Doğu ile Batı arasındaki ticaret ve kültürel yoluydu. Hindistan’dan gelen baharatlar, değerli eşyalar, kumaşlar dünya ülkelerine ulaşarak erişim sağlanıyordu. Arap tüccarlar tarafından Doğu Akdeniz limanlarına ulaşmaktaydı. Venedikli tüccarlar buradan malları alarak Avrupa ülkelerinde götürmekteydi. Ümit burnunun keşfi olmasından dolayı ticari dengeler değişmiştir. İki yolun kullanımı azalarak daha güvenilir bir yolun keşfi gerçekleşmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu