Sorular Cevaplar

Umre Nedir Kısaca

Hac zamanları dışında Müslümanların Mekke ve Medine’yi ziyaret etmeleridir. Hac vazifelerinden sayılmaz kutsal topraklar ziyaret edilir. Hac gibi özel kurallara sahip olmadan yapılır. Hav mevsiminde de umre yapılabilmektedir. Önceden hac yapan biri sonradan umreye gidebilir.

Umre’nin dinimizde zorunluluğu yoktur. Sünnet olduğu zamanlar olmaktadır. Gitmemek günah sayılmaz ancak gidilmesi de sevaptan sayılmaktadır. Kişinin umre yapabilmesi için akıl ve baliğ olması gerekmektedir.

Umre yapan biri harem bölgesinindışında mikat sınırlarına çıkılarak ihrama girilmesiyle yapılır. İhram kuralları geçerli olarak umre vaktinde ölü gibi saç sakal tırnak kesilmeden yapılır. Kişi herhangi koku sürülmez, dikiş nakışlı elbise giymeden yerine getirir. Elbiseler alt üst olmak üzere iki parça halinde giyilir. İç çamaşırı giyilmeden ihrama girilir.

Umre vaktinde yanlış yapılan davranışlara karşı cezalar uygulanır. Para cezasından kurban cezasına kadar çeşitli cezalar uygulanır. Fetva verme yetkisine sahip alim bir hoca tarafından belirlenir. Harem bölgesine kadar devam edilir. Umre’de tavaf yapılır ve namaz kılınr, saç kesilerek ihramdan çıkılarak umre bitirilir. Umre’nin yapılması dinimizce sevap sayılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu