Sorular Cevaplar

Mikrofon Nasıl Çalışır

Elektronik bir araç olan mikrofon, ses titreşimlerini uzakta bulunan alıcıya ulaştırmaktadır. Mikrofon, insan kulağının sesi algılama biçimi taklit edilerek oluşturulmuştur. Çalışma şekline bakıldığında, kulak yapısından ilham alındığı görülmektedir. Sese form veren mikrofon aynı zamanda sesin, elektriksel olarak yayın ve kaydını sağlamaktadır. Mikrofon, işlevlerini yerine getirirken, ses dalgalarını elektrik dalgalarına çevirmektedir. Seslerde netliğin sağlanması adına, ses frekanslarının bütününü aynı oranda elektrik işaretlerine dönüştürmektedir.

Ses Titreşimleri, Elektrik Dalgalarına Çevrilir

Mikrofonun metal kısmının içerisinde sünger parçası bulunmaktadır. Bu sünger kısım seste patlama yapacak sert ünsüzlerin etkisini azaltmaktadır. Mikrofon başının içerisinde bulunan kapsül, manyetik alan yuvası olmasının yanında hareketli bobin içermektedir. Dışta bulunan deliklerin pozisyonu mikrofonun sesi nerede yakalayacağını belirlemektedir.

Mikrofonun içerisinde bakır bobine bağlanan ince plastik zar bulunmaktadır. Ayrıca mikrofon kapsülünün altında bulunan sabit mıknatıs sayesinde manyetik bir alan oluşturulmuştur. Algılanan sesler bu kısımda elektrik akımına dönüştürülmektedir. Bobine bağlı bulunan teller ise mikrofon sapının içerisindeki tellere elektrik akımı ulaştırmaktadır. Tellerde taşınan akımı amplifikatöre ulaştırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu