Okul

Uygarlığın Gelişmesinde Sanat mı Bilim mi Önemlidir

Uygarlıkların gelişmesinde etkin olan iki şey varsa bunlar sanat ve bilim olurdu. İkisinin de uygarlık yani medeniyetlerin gelişmesinde bir takım etki bırakırlar. Etkileşimler sanatsal ve bilimsel alanlarda değişimler olmuştur. Uygarlığın gelişmesinde sanat ve bilim münazara yapılabilecek bir konudur.

Uygarlık gelişmesinde bilim gelişmeler sağlayarak insanların yaşamsal olarak daha iyi konuma gelmesinde etkiler. Yapılan bilimsel araştırmalar insanların ufkunu geliştir. Daha önceden bilinmeyeler gün yüzüne çıkarak bunları tanımalarını sağlarlar. Yaşamları normal seviyenin çok üstünde seyreder. Bilimsel anlamda araba, uçak, gemiler keşfedilerek okyanusların aşılmasına kolaylık sağlamaktadırlar. Telefonla konuşmaları dünyadan uzaya kadar ulaşmıştır. Haberleşme, ulaşım, tıp, teknoloji gelişmeler bugün yaşadığımız dünyanın daha modern hale gelmesini sağlayandır.

Uygarlığın gelişmesinde sanat insanların kültürel anlamda gelişmelerini etkiler. Bilim kadar etkisi olmamasına rağmen sanat insanların duygularına hitap eder. Yaratıcılıklarının eserleri olan sanat eserlerinin ortaya çıkmasını etkiler. İnsanoğlu düşüncelerinde daha yüksek noktalara yükselir. Sanatsız toplum olmayacağı düşüncesinin savunan bir çok insan vardır. Uygarlıkların bilime olan katkılarının oldukça fazla olduğunu görebiliriz.

Bilim ve sanat toplumu birleştiren noktalardır. İkisi olduğu sürece bir toplum eksik kalmayarak daha modernleşmiş hale gelebilir. Birisi olmasaydı eğer bugün teknolojimiz yada duygularımızda eksiklikler yaşayacaktık. Benim düşüncem uygarlıkların gelişmesinde bilimin önemi daha önde olduğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu