Okul

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Anlamı

Atasözü sadece bize özgü değil tüm dünyada yaşayan millete özgü değerleri oluşturur. Büyüklerimizin başından geçen olayları yorumlamak için söylediği çeşitli sözler dilden dile dolanarak nasihat ve ders verici hale gelir. Bunlardan biri Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır atasözüdür. Sözün ana fikri insanların birbirlerinden etkilenmeleridir.

Belirli bir çevrede birlikte yaşayan insanlar duygu ve düşünceler bakımından çevresindekilerden etkilenir. Yabancı insan farklı bir toplum içinde yaşamaya başladığında zamanla alışır ve kültürel değerlerini benimser. Uzun süre birlikte geçiren insanlarda birbirinin alışkanlığına sahip olur. Önemli olan insanların iyi alışkanlıklar yönünden birbirleriyle yakınlaşarak sevgilerini göstermeleri olmalıdır. Toplumsal davranışlarda insanlar sevgilerini birbirleri ile paylaşmasıyla huzurlu olurlar. Güzel alışkanlıklar insanların sahip olabileceği en güzel değerlerdir.

Birlikte, beraber, aynı ortamda olan insanlar alışkanlık ve kurallar bakımından birbirlerin alışkanlıklarını benimser kendi alışkanlıkları halini alır. İyi güzel insanlarla geçirilecek zamanda güzel alışkanlık sahibi olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu