Hayvanlar Alemi

Vahşi Hayvanlar Nerede Yaşarlar

Vahşi hayvan, insanlarla yakın ilişkilere alışık olmayan, insanlardan uzakta yaşamayı tercih eden hayvanlara denir. Bu hayvanlar genellikle insan yerleşiminin olmadığı alanlarda kendilerine yaşam alanları oluştururlar.

Vahşi hayvanlar nerede yaşarlar sorusunu daha derinlemesine inceleyecek olursak vahşi hayvanları kendi aralarında gruplayarak detaylı bir şekilde değerlendirme yapabiliriz. Vahşi hayvanları karada yaşayanlar, suda yaşayanlar, havada yaşayanlar olarak gruplandırabiliriz.

Karada yaşayan vahşi hayvanlar: Karada yaşayan vahşi hayvanlara örnek olarak aslan, leopar, çita, sırtlan, tilki, kurt, yılan gibi hayvanları sayabiliriz. Bu hayvanları yakından incelersek genel olarak yırtıcı hayvanlar olduğu gibi beslenme ve yaşama şekilleriyle insanlardan ve insan yaşam alanlarında kendilerine ait bir yer bulmaları oldukça zordur. Bu hayvanların gündelik besin ihtiyaçları normal hayvanlara nazaran daha fazla ve hayvanların türlerine göre de temin edilme şekilleri de farklılık göstermektedir.

Örneğin aslan, kaplan, sırtlan gibi hayvanlar etçil vahşi hayvanlar oldukları için avlanarak beslenmeleri gerekmektedir ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, bu hayvanlar kendilerine yaşam alanı seçerken barınma ihtiyaçlarını karşılayabildiği ortamlarda aynı zamanda beslenme ihtiyacına yönelik olarak avlanabilecekleri hayvanların da yaşadıkları onlara ulaşmanın kolay olduğu bölgeleri seçerler.

Karada yaşayan vahşi hayvanlar sadece etçil yırtıcı hayvanlardan ibaret değildir, bu kategoride maymunlar, orangutanlar, gergedanlar gibi otçul olarak nitelendirilen hayvanlar da mevcuttur. Bu hayvanlarında yaşam alanlarını incelediğimizde görüyoruz ki onlar da yaşam alanlarını seçerken beslenme koşullarına uygun bitkilerin yetiştiği bitki örtüsünün büyük sürülerin beslenmesine yetecek kadar zengin olduğu su kaynaklarının bulunduğu alanlarda yoğun yaşamaktadırlar.

Suda yaşayan vahşi hayvanlar: Bu kategoriye timsah, köpek balığı, su aygırı, denizanası gibi hayvanları örnek verebiliriz. Genel olarak vahşi hayvanlar beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabildikleri ve sürü yaşamına uygun doğa koşullarına sahip alanlarda yaşarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu